PRZEWODNIK
PO WILANOWIE

ZWIEDZANIE PAŁACU I PARKU

Pałac w Wilanowie dziedziniec główny | Przewodnik po Wilanowie

Przewodnik po Wilanowie

Dawno, dawno temu był sobie folwark i wieś Milanów. Już w roku kupna, czyli w 1677 roku nazwa Milanów zostaje zmieniona na Villa Nova, co zostało spolszczone na Wilanów.

Za czasów Sobieskiego rezydencja królewska wyglądała zupełnie inaczej. A na początku bardziej przypominała dwór szlachecki niż siedzibę potężnego króla. Inaczej wyglądał dziedziniec, inaczej – otoczenie. Dopiero po śmierci króla Elżbieta Sieniawskia dobudowała oficyny boczne i budynek zaczął wyglądać tak, jak dzisiaj. 

Przewodnik po Wilanowie przekaże Państwu wszystkie te szczegóły i wiele więcej…

Wilanów - wspaniałe założenie
pałacowo-ogrodowe

Wilanów oraz ogrody wilanowskie mają naprawdę dużo do zaoferowania. Już zmierzając w kierunku kas biletowych mijamy kościół Św. Anny oraz Mauzoleum Potockich. Oba obiekty zasługują na zatrzymanie się choć na chwilę – przewodnik po Wilanowie z przyjemnością przybliży Państwu ich historię.

Z kolei w samym Wilanowie trzeba koniecznie zwiedzić pałac – siedzibę królów Jana III Sobieskiego i Augusta II Mocnego, ale też siedzibę zacnych magnackich rodów: Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i na końcu Branickich. 

Poza pałacem należy koniecznie przespacerować się po przepięknych ogrodach podzielonych na kilka części. Oczywiście najbliżej pałacu znajdują się ogrody barokowe, ale też warto zwiedzić piękny park krajobrazowy, dzieło Stanisława Kostki Potockiego. Przewodnik po Wilanowie pokaże Państwu ciekawe pamiątki z różnych epok – od małej piwniczki zapewne na wina pod tarasem głównym, po mostek rzymski i altanę chińską.

Przewodnik po Warszawie na pewno też zwróci Panstwa uwagę na ciekawe rzeźby i płaskorzeźby już na samym budynku pałacu, z przepięknym zegarem i Alegorią Chwały na czele. Barok to czas rebusów i zagadek. Nie wszystkie zagadki pierwszych budowniczych zostały do końca rozwiązane!

Na koniec warto zatrzymać się na małe co nieco w którejś z kawiarni – Wilanów potrafi zmęczyć. A przecież by docenić jego walory, należy go zwiedzać niespiesznie!

Ogrody wilanowskie | Przewodnik po Wilanowie
Rzeźba w ogrodzie kwiatowym | Przewodnik po Wilanowie

Wilanów zaprasza o każdej porze roku

Co ciekawe, zarówno pałac, jak i park można zwiedzać o każdej porze roku. Również zimą! W tej najzimniejszej porze roku ogród zamienia się w ogród świetlny – docenią go nie tylko dzieci, ale i dorośli. Wiosna to czas przepięknych wiosennych kwiatów. Lato urzeka cudownym ogrodem różanym. Jesienią natomiast gorąco rekomendujemy spacer-włóczęgę po parku krajobrazowym. 

Przed organizacją wyjazdu do Wilanowa prosimy o telefon. Przewodnik po Wilanowie zasugeruje Państwu, ile godzin powinno się przeznaczyć na zwiedzanie tak, aby sam wyjazd nie był zbyt intensywny. Jeśli czas na to pozwoli – warto również zobaczyć ekspozycje dodatkowe, np. Muzeum Plakatu.

Cały kopleks pałacu i ogrodów to jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie. I co ważne – miejsc, które nie zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej. A przecież zniszczenia w Warszawie były naprawdę ogromne…

Zapraszamy więc raz jeszcze do Warszawy. A skoro do Warszawy – to koniecznie należy zajrzeć do WIlanowa. Jako przewodnicy warszawscy możemy Państwa oprowadzić od A do Z – proszę sprawdzić naszą ofertę. Zapraszamy do kontaktu!

Znajdź nas na
Facebooku, Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

Telefon: 513 445 358
podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu, prosimy o zostawienie wiadomości

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa