PRZEWODNIK
PO POWĄZKACH
ZWIEDZANIE ZABYTKOWYCH
CMENTARZY
Przewodnik po Powązkach
Warto chyba zacząć od sprawy fundamentalnej, z której nie zdaje sobie sprawy spora część turystów przyjeżdżających do Warszawy. Warszawa ma wiele cmentarzy na Powązkach. Jako przewodnik po Warszawie jesteśmy oczywiście w stanie pokazać Państwu ciekawe miejsca na wszystkich cmentarzach powązkowskich. A przewodnik po Powązkach generalnie jest dobrym pomysłem – wszystkie te miejsca są arcyciekawe, ale też wiele ważnych miejsc nie znajdziemy, jeśli nie będziemy spacerować z przewodnikiem, który na każdym z tych cmentarzy spędził długie godziny.
O jakich cmentarzach myślimy mówiąc „Powązki”? Stare Powązki to cmentarz katolicki. Powązki Wojskowe to z kolei cmentarz komunalny i wbrew pozorom wcale nie znajduje się bardzo blisko Starych Powązek! Oprócz tego mamy Cmentarz Żydowski, dwa cmentarze ewangelickie (ewangelicki oraz ewangelicki reformowany), dwa cmentarze muzułmańskie, z których jeden jest praktycznie cały czas zamknięty.
Ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie warszawskich cmentarzy?
Odpowiedź może być tylko jedna – to zależy. Standardowe oprowadzanie trwa około 1,5 godziny i z reguły większość turystów jest po tym czasie zwyczajnie zmęczona, ale są i tacy, którzy decydują się na dłuższe spacery. Proszę pamiętać, że np. Stare Powązki to 43 ha powierzchni i około miliona pochowanych osób, z których nie tak mało urodziło się jeszcze w XVIII wieku…
Z kolei np. cmentarze ewangelickie są bardzo ciekawe, ale znacznie mniejsze. Na Cmentarzu Żydowskim pochowanych jest kilkaset tysięcy osób, ale jest to też spacer bardzo trudny emocjonalnie. Wszak cmentarz jest jedną z niewielu pozostałości po 30% mieszkańców przdwojennej Warszawy…
Przewodnik po Powązkach - ukryte miejsca pełne historii
Czyje groby możemy zobaczyć?
Na Starych Powązkach: rodziców i sióstr Chopina, Stanisława Moniuszki, noblisty Władysława Reymonta, pierwszego prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego, Jerzego Waldroffa, Wojciecha Młynarskiego, a oprócz tego: Powstańców Listopadowych, Styczniowych, żołnierze Wielkiej Wojny etc. etc. Listę tę można ciągnąć właściwie bez końca.
Na Powązkach Wojskowych: groby powstańców styczniowych, żołnierzy batalionu „Zośka”, ofiar katastrofy smoleńskiej, ale też Kory Jackowskiej, Józefa Becka, Kazimierza Deyny, Stanisława Mikulskiego…
Cmetarze ewangelickie to z kolei grób rodzinny Wedlów, ale też architekci Szymon Bogumił Zug i Jakub Gay, Michalina Wisłocka, Małgorzata Braunek, Leopold Otto, Karol Beyer, Leopold Kronenberg, Jeremi Przybora…
Przewodnik po Powązkach z chęcią te wszystkie miejsca Państwu pokaże. A może szukają Państwo przewodnika po innych miejscach w Warszawie? Jako przewodnicy warszawscy możemy Państwa oprowadzić od A do Z – proszę sprawdzić naszą ofertę. Zapraszamy do kontaktu!
Facebooku, Youtubie i Instagramie!