Gry miejskie w Warszawie
Gra miejska to ciekawy sposób na urozmaicenie zwiedzania, zwłaszcza dla grup młodych, ciekawych świata ludzi. Zagadki, konieczność posługiwania się mapą, odkrywanie różnych ukrytych miejsc pobudza wyobraźnię. Zaś niejako przy okazji możemy dowiedzieć się więcej o Warszawie i jej historii – mamy więc w pewnym sensie trzy w jednym: poznawanie historii, skarby Warszawy, spacery. Będziemy o tym pisali bardziej szczegółowo w dalszej części, ale warto pamiętać, że gra miejska i jej przygotowanie wiążą się ze znacznie wyższymi opłatami, niż tradycyjne spacery. Przygotowanie gry miejskiej wymaga po prostu znacznie większej ilości czasu. Zawsze też są to propozycje szyte na miarę.
Czym jest gra miejska?
W największym skrócie: to zorganizowana przez przewodnika lub biuro podróży gra, podczas której uczestnicy muszą wykonać określone czynności na określonym terenie miasta. Warszawskie gry miejskie są z reguły zorganizowane w taki sposób, że każdy uczestnik gry dostaje mapę i listę zadań do wykonania. Następnie już samodzielnie musi znaleźć ukryte miejsca, rozwikłać zagadki, może z kimś porozmawiać? Tu inwencja właściwie nie ma limitu.
Jakie mogą być przykładowe gry miejskie?
Pierwszy przykład: odkrycie wszystkich syrenek na Starym Mieście. Uczestnicy dostają mapki z zaznaczonymi miejscami, muszą do nich dotrzeć i np. sfotografować lub narysować syrenki w takiej formie, w jakiej je widzą. Wbrew pozorom syrenek na Starym Mieście jest całkiem sporo – zdobią witryny sklepowe, możemy je spotkać na słupach latarni etc.
Inny przykład: gra miejska Skarby Warszawy. Spacery mogą się wtedy odbywać właściwie w dowolnym punkcie miasta. Uczestnicy gry muszą umieć posłużyć się mapą, by znaleźć np. figurki lub zdjęcia najważniejszych obiektów zabytkowych Warszawy. Na każdym obiekcie znajduje się krótka informacja o historii i ciekawostkach związanych z obiektem. Na koniec gry każdy uczestnik musi jak najdokładniej przedstawić reszcie grupy historię obiektów. Wygrywa ten, który zrobi to najszybciej i najdokładniej. W przypadku organizacji gier miejskich, warto zadbać o nagrodę główną i nagrody pocieszenia.
Kolejny przykład: gra miejska w Królikarni śladami rzeźb plenerowych. Uczestnicy gry muszą połączyć rzeźbę z jej nazwą. A że rzeźby są współczesne i często bardzo symboliczne, nie jest to łatwe zadanie. Dzięki temu ćwiczeniu uczestnicy gry rozwijają swoją wyobraźnię i uczą się myśleć tak, jak myśleli rzeźbiarze.
Gra miejska - koszty
Zorganizowanie gry miejskiej jest oczywiście trudniejsze niż zorganizowanie tradycyjnego spaceru. Trzeba wymyślić scenariusz. Zdefiniować, jakie skarby Warszawy mają być odkryte. Ukryć przedmioty, które następnie uczestnicy muszą znaleźć. Zadbać o to, by nie zostały znalezione przez osoby postronne. Dlatego też organizacja gry miejskiej wiąże się z poświęceniem znacznie większej ilości czasu na etapie przygotowań. Zgodnie z powiedzeniem, żeby ktoś mógł się bawić, ktoś inny musi się wcześniej sporo napracować. Dlatego też każda gra miejska jest wyceniana indywidualnie, w zależności od czasu, jaki trzeba na jej organizację poświęcić. Warto pamiętać o zamówieniu gry miejskiej z odpowiednim wyprzedzeniem – w sezonie przewodnik czy biuro podróży mogą po prostu nie znaleźć wystarczającej ilości czasu mając całe dni zajęte obsługą turystów.
Jeśli chcą Państwo zorganizować grę miejską lub mają Państwo dodatkowe pytania, mogą się Państwo z nami skontaktować tutaj.
Autor: Jerzy Warchałowski, Magia Warszawy
Facebooku, Youtubie i Instagramie!