Śladami Marii skłodowskiej-Curie

SPACERY PO WARSZAWIE

Maria Skłodowska - Curie przy pracy

Śladami Marii Skłodowskiej

Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 w Warszawie. Początkowo mieszkała w oficynie kamienicy przy ulicy Freta – dzisiaj w kamienicy tej znajduje się muzeum poświęcone naszej noblistce.

Następnym jej mieszkanie w Warszawie była nie istniejąca już dzisiaj kamienica przy ulicy Nowolipki 11. Podczas II Wojny Światowej ulica Nowolipki weszła w skład żydowskiego getta i niestety cała zabudowa uległa zniszczeniu. Czemu mała wtedy Maria Skłodowska musiała się przeprowadzić? Rozwiązanie jest proste: tata naszej noblistki był nauczycielem i nauczał w II Gimnazjum Męskim przy ulicy Nowolipki, tam też otrzymał duże mieszkanie.

Maria Skłodowska nie mogła studiować w Warszawie. W tamtych czasach uniwersytety w Rosji nie przyjmowały studentek. Dlatego też Maria Skłodowska w 1891 roku w wieku 24 lat wyjechała do Paryża. Później przyjeżdżała do Polski w okresie międzywojennym…

Ta jedna z najwybitniejszych kobiet w dziejach świata wciąż jest w niedostateczny sposób znana i ceniona w Polsce. Spacer śladami Marii Skłodowskiej może pomóc przybliżyć wiedzę o jej życiu zarówno grupom szkolnym, jak i grupom zainteresowanym życiem naszej słynnej noblistki.

Jakie są najważniejsze miejsca związane z Marią Skłodowską-Curie?

Spacer śladami Marii Skłodowskiej warto rozpocząć na Nowym Mieście. Tam można zobaczyć kamienicę, w której się urodziła i w której znajduje się jej poświęcone muzeum. Nieopodal znajduje się kościół, w którym Maria Skłodowska przyjęła chrzest. Nieopodal znajduje się pomnik naszej noblistki.

Następnym punktem wycieczki jest pracownia chemiczna przy Krakowskim Przedmieściu. Maria Skłodowska przeprowadzała tam pierwsze eksperymenty. Kolejne punkty wycieczki to Hotel Bristol oraz Uniwersytet Warszawski. Nasza noblistka co prawda tam nie studiowała,  ale miała tam wykłady już jako światowej sławy chemiczka.

Dalsze punkty wycieczki to plac Piłsudskiego (dawny plac Saski) oraz dawne budynki bibliotek Ordynacji Zamojskich i Krasińskich. Spacer trwa ok. 2 – 2,5 godziny.

Kamienica Łyszkiewicza. Tu urodziła się nasza przyszła noblistka Maria Skłodowska-Curie. Zdjęcie: wikipedia
Pałac Błękitny, w XIX wieku w oficynie pałacu znajdowała się wspaniała biblioteka Ordynacji Zamojskich

Śladami Marii Skłodowskiej - wersja rozszerzona

Spacer śladami Marii Skłodowskiej możemy też rozszerzyć. W takiej sytuacji warto, by grupa dysponowała środkiem transportu. Możemy wtedy pojechać na ulicę Nowolipki i na podstawie zdjęć zrekonstruować wygląd tej ulicy z II połowy XIX wieku. 

Możemy pojechać na Starą Ochotę, zobaczyć Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Instytut został założony w 1932 roku i kamień węgielny wmurowała nasza słynna noblistka. 

Warto również udać się na Stare Powązki. Mimo, iż Maria Skłodowska-Curie została pochowana na Panteonie w Paryżu, tutaj w Warszawie znajduje się jej grób symboliczny. Tutaj również jest pochowana najbliższa rodzina naszej noblistki.

Zapraszamy więc raz jeszcze do Warszawy. Jako przewodnicy warszawscy możemy Państwa oprowadzić od A do Z – proszę sprawdzić naszą ofertę. Zapraszamy do kontaktu!

Znajdź nas na
Facebooku, Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

Telefon: 513 445 358
podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu, prosimy o zostawienie wiadomości)

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa